چاپ

اختراع چاپ در قرن 15 میلادی تقاضای مس را افزایش داد، زیرا به راحتی می‌توانستند ورق‌های مسی را به عنوان صفحات چاپ، حکاکی کنند. صفحات مسی، چاپ ظریف‌تر و بهتری را نسبت به بلوک‌های چوبی که قبلا از آن استفاده می‌شد، ارائه می‌دادند.

تقریبا از اواخر قرن شانزدهم، صفحات مسی به عنوان بهترین وسیله برای حکاکی نقشه‌ها بودند. از اولین نقشه‌های معروفی که بر روی صفحات مسی حکاکی شدند، می‌توان به دو نسخه ایتالیایی، که به تاریخ 1472 توسط جغرافیدانی به نام کلاودیوس بطلمیوس، حکاکی شدند، اشاره کرد.

از سال 1801، بسیاری از افراد از جمله اداره نیروی دریایی، از صفحات مسی برای چاپ نقشه‌ها و نمودارها استفاده می‌کردند.

در حالی که در روش‌های اولیه از فرآیند فشار برای حکاکی بر روی ورق مس استفاده می‌شد، در روش‌های مدرن امروزی از حکاکی شیمیایی، استفاده می‌شود.

پوشش (روکش)

مس در دریا نیز کاربردهایی برای خود پیدا کرد. در اواسط قرن هجدهم، پوششی از مس بر روی بدنه‌های چوبی‌ کشتی‌ها می‌کشیدند تا از چوب کشتی زمانیکه در دریاهای گرم قرار می‌گرفت، در برابر حمله یک نوع کرم کشتی به نام تِرِدو، محافظت کنند.

همچنین کشف شد که این پوشش مسی، از کشتی، در برابر جانوارانی به نام کشتی‌چسب یا سرخاب (نام گروهی از جانوران بندپا) و همچنین دیگر موجودات دریایی که به کشتی می‌چسبند، روی آنها رشد می‌کنند و در عملکرد آنها اختلال ایجاد می‌کنند و باعث کندی آنها می‌شوند، محافظت می‌کند.

بطوریکه، کشتی‌های نلسون، با وجود اینکه ماه‌های زیادی را در آب گذرانده بودند، به هنگام آغاز جنگ، همچنان چابک و سریع حرکت می‌کردند.

هم اکنون نیز می‌توان روکش فلزی مس-نیکل را بر روی بدنه‌های چوبی، فولادی یا پلیمری کشتی‌ها اعمال کرد، تا با سرعت بیشتر حرکت کنند.

تولید انگلستان

در اوایل قرن هجدهم، سوانزی (شهری در کشور ولز)، در حال تبدیل شدن به یک مرکز بزرگ مس بود و تا سال 1860 نیز، ذوب حدود 90 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده بود.

سوانزی در ابتدا، بیشتر سنگ معدنی خود را از معادن کورن‌وال و آنگلسی، بدست می‌آورد. 

تا سال 1900، اسکله مورولهام در رودخانه تامار، بزرگترین بندر مس در جهان و کوه پاریس در نزدیکی اَملوخ (یک شهرک در کشور ولز واقع در انگلسی)، بزرگترین معدن مس در جهان، بود.

با توسعه این صنعت و همچنین یافتن منابع دیگر در خارج از کشور، تقریبا تمام سنگ‌های معدنی، دیگر وارد می‌شدند. متعاقبا، محل ذوب سنگ‌های معدنی نیز به منابع تامین نزدیکتر شد.

استخراج مس و قلع در اوایل عصر برنز (تقریبا 2150 سال قبل از میلاد) در کورن‌وال آغاز شد و تولید مس در سال 1856، بواسطه تولید 164000 تن مس، به اوج خود رسید. استخراج قلع از کورن‌وال تا سال 1998 ادامه داشت، اما امروزه، نه قلع و نه مس در کورن‌وال تولید نمی‌شوند.

معدنچیان در کورن‌وال، سال 1892

در طی قرن نوزدهم، بیرمنگام یا بیرمینگهام (شهری واقع در شهرستان متروپلین در ناحیه میدلند غربی انگلستان)، به مرکز اصلی ساخت فلزات غیرآهنی در انگلیس تبدیل شد، موقعیتی که هنوز هم در این مکان حفظ شده است.

بسیاری از تحولات عمده و مهم در صنعت مس، از ناحیه بیرمنگام ناشی شده است، به عنوان مثال؛

  • جورج مونتز، در سال 1832، فرایند تولید برنج را که شامل 60 درصد مس و 40 درصد روی است، ثبت اختراع کرد.
  • جیمز الکینگتون، روشی برای استفاده از الکترولیز در تصفیه مس خام اختراع کرد و اختراع او منجر به تاسیس اولین کارخانه، برای این فرآیند، در سال 1869، در سوانزی شد.
  • الكساندر دیك، در اواخر قرن نوزدهم، یک فرآیند اساسی جدید از اکستروژن داغ برای تولید میله برنجی از شمش، اختراع کرد.