مغناطیس بر فلزات آهنی و یا مشابه فلزات آهنی، مانند فلزاتی چون آهن، نیکل، کبالت و فولاد، تاثیر می‌گذارد. برنج ترکیبی از مس و روی است، بنابراین از نظر فنی غیرآهنی است و قادر به مغناطیسی شدن نیست. با این حال، برخی از اقلام برنجی حاوی اندکی آهن هستند، بنابراین ممکن است بسته به نوع مورد برنجی، میدان مغناطیسی ضعیفی را در برنج، پیدا کنید.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، آهن، نیکل، کبالت و فولاد دارای خواص مغناطیسی هستند. چرخش و گردش الکترون‌ها در این مواد باعث ایجاد میدان‌های مغناطیسی کوچک می‌شود. از آنجایی که خواص مغناطیسی اتم‌های این مواد، یکدیگر را خنثی نمی‌کنند، این مواد به عنوان فلزاتی محسوب می‌شوند که به طور طبیعی خاصیت مغناطیسی دارند.

برخلاف این مواد، برخی از مواد خاصیت مغناطیسی ندارند، مگر اینکه در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرند. به این خاصیت دیامغناطیس می‌گویند. به عبارت ساده‌، موادی که خاصیت دیامغناطیسی دارند، آن دسته از موادی هستند که با قرار گرفتن در میدان مغناطیسی، خاصیت مغناطیسی پیدا می‌کنند، اما مغناطش آن‌ها در خلاف جهت میدان مغناطیسی اعمال شده است.

مس، یک نمونه از مواد دیامغناطیسی است. مس، در حالی که یک فلز مغناطیسی نیست، زمانیکه در معرض یک میدان مغناطیسی قوی قرار می‌گیرد، حالت دیامغناطیس را نشان می‌دهد.

مغناطیس و برنج

مغناطیس نیرویی است که با حرکت الکترون‌ها، بوجود می‌آید. در یک آهنربای ثابت، مانند آهنرباهایی که در یخچال وجود دارند، الکترون‌ها به گونه‌ای تراز شده‌اند که، میدانی تولید کنند تا فلزات آهنی و آهنرباهای دیگر را به سمت خود بکشانند.

مغناطیس، همچنین می‌تواند بواسطه جریان الکتریکی ایجاد شود. یک میخ فولادی را در سیم مسی بپیچید و انتهای سیم را به یک باتری بزرگ وصل کنید؛ جریان الکترون‌ها، میخ را مغناطیسی می‌کند. شما می‌توانید این آزمایش را با یک میخ برنجی نیز انجام دهید تا ببینید آیا میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود یا خیر. 

با تمام این اوصاف، برنج با آهن‌ربا تعامل دارد. مانند مس، آلومینیوم و روی، زمانیکه برنج در میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، حالت دیامغناطیس را نشان می‌دهد. یک آونگ برنجی زمانیکه در یک میدان مغناطیسی قوی حرکت می‌کند، حرکت آن کند می‌شود. 

یک آهن‌ربای بسیار قوی، بواسطه یک لوله برنجی (همچنین لوله‌های مسی و آلومینیومی) و به دلیل جریانات مخالف مغناطیسی (که قانون لنز نامیده می‌شود) که باعث افت مغناطیس می‌شود، کند می‌شود. شایان ذکر است، زمانیکه برنج از میدان مغناطیسی خارج می‌شود، هیچ خاصیت مغناطیسی را حفظ نمی‌کند.