پنل‌ خورشیدی، سیستمی است که انرژی خورشیدی را دریافت و آن را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کند. جزء لاینفک سیستم‌های انرژی خورشیدی، فلزات اساسی (فلزاتی چون آلومینیوم، روی و مس)، هستند. براساس تحقیقی که به تازگی منتشر شده است، پیش‌بینی شده میزان مصرف این فلزات اساسی (آلومینیوم، روی و مس) در بخش انرژی خورشیدی، تا سال 2040، دو برابر خواهد شد.

یک پنل خورشیدی معمولی، برای قاب خود نیازمند آلومینیوم و برای قطعات ساختار خود، نیازمند ترکیبی از آلومینیوم و فولاد گالوانیزه (فولادی که پوششی از روی دارد)، می‌باشد. مس نیز در کابل‌های انتقال ولتاژ بالا و پایین و همچنین کلکتورهای حرارتی خورشیدی، به کار می‌رود. 

در سال 2020، تقاضا از سمت فناوری‌های خورشیدی برای آلومینیوم، حدود 2.4 میلیون تن تخمین خورده است. براساس تحقیقی که اخیر منتشر شده است، انتظار می‌رود که این میزان در سال 2040 به 4.6 میلیون تن برسد.

در این تحقیق و بررسی آمده است که، مصرف مس نیز بواسطه تولید انرژی خورشیدی، به ویژه سیستم‌های فتوولتائیک (سیستمی که مستقیما، انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کند)، افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد. تخمین خورده است که، تقاضای مس از سمت بخش انرژی خورشیدی از 0.4 میلیون تن در سال 2020 به تقریبا 0.7 میلیون تن در سال 2040 برسد.

در این تحقیق، در خصوص فلز روی نیز گفته شده است که، انتظار افزایش تقاضا برای این فلز ارزشمند از سمت این بخش، وجود دارد. نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی حداقل 30 سال عمر مفید دارند و تنها متریال‌هایی که پوششی از جنس روی دارند، می‌توانند در طول چنین مدتی دوام بیاورند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان دهند. خاطر نشان می‌کنیم، در طول تاریخ و تا کنون، روی، به عنوان بهترین پوشش جهت پوشاندن فولاد برای مقابله با خوردگی، شناخته شده و تا به حال هیچ ماده‌ای دیگر نتوانسته جایگزین مناسبی برای آن باشد.

در حال حاضر، بخش انرژی خورشیدی، تقریبا 0.4 میلیون تن از مصرف جهانی روی را به خود اختصاص داده است، اما پیش‌بینی شده که این میزان تا سال 2040 میلادی به 0.8 میلیون تن برسد.

لازم به ذکر است، در انتهای این تحقیق خاطر نشان شده که این تحقیق، یک پیش‌بینی براساس شواهد موجود است و این امکان وجود دارد که عوامل مختلفی این پیش‌بینی را تحت‌الشعاع قرار دهند.