روی عنصری طبیعی است

روی، به طور طبیعی در هوا، آب و خاک وجود دارد. روی در محیط زیست به طور طبیعی رخ می‌دهد و به طور پیوسته در حال جابجایی و انتقال است. این جابجایی توسط فرآیندهای طبیعی مانند هوازدگی، آتش‌سوزی جنگل‌ها، جزر و مد دریا و فوران آتش‌فشان‌ها صورت می‌پذیرد.

روی به صورت عنصری لاینفک در محیط‌زیست

زندگی به صورت کلی ناشی از فرآیندهای بیولوژیکی می‌باشد که این امر با حضور عنصر روی میسر خواهد بود. رشد و فعالیت حیاتی تمام ارگانیزم‌ها و میکروارگانیزم‌ها در بدن انسان، حیوانات، ماهیان و گیاهان، نیازمند وجود عنصر روی به میزان لازم می‌باشد.

نقش روی در محافظت از فولاد

یکی از برجسته‌ترین صفات بارز روی، محافظت از فولاد در برابر خوردگی است. خوردگی جزء مسائل مهم تاثیرگذار در اقتصاد می‌باشد و عاملی است که باعث کند شدن حرکت رو به رشد اقتصاد می‌گردد. تخمین زده شده است که حداقل 4 درصد از درآمد ناشی از تولید ناخالص ملی در کشورهای صنعتی به خاطر مسئله خوردگی از دست می‌رود. زمانیکه فولاد توسط روی پوشانده می‌شود، دوام و پایداری آن نیز بالا می‌رود. جهت پوشاندن فولاد برای مقابله با خوردگی، مناسب‌ترین پوشش، لایه‌ای از روی می‌باشد و تا به حال هیچ ماده‌ای دیگر نتوانسته جایگزین مناسبی برای آن باشد.

روی به صرفه‌جویی ذخایر و منابع کمک می‌کند

همانطور که ذکر شد، روی باعث حفاظت فولاد در برابر خوردگی می‌شود و این امر باعث دوام و عمر طولانی آنها می‌شود. با توجه به استفاده زیاد فولاد در جهان، بیشتر شدن زمان ماندگاری آنها و جایگزین نشدن در آن مدت لازم، سبب صرفه‌جویی در ذخایر معدنی، انرژی و آلودگی کمتر محیط زیست می‌شود.

برای مثال، آماری که برای این صرفه‌جویی در کشور سوئد گرفته شده است، هر ساله میزان انرژی صرفه‌جویی شده به جهت استفاده از فولاد با پوشش روی، معادل با انرژی یک کارخانه برق هسته‌ای می‌باشد. 

روی قابلیت بازیافت دارد

امروزه بالغ بر 30 درصد کل روی تولید شده، حاصل از بازیافت قراضه‌های روی جدید و قدیم می‌باشد. برآورد کرده‌اند که 80 درصد رویی که امروزه مورد مصرف قرار می‌گیرد، در آینده نزدیک بازیافت می‌شود. محصولات تولید شده از روی، عمری بالغ بر 100 سال دارند و در بعضی موارد عمری بیش از این نیز گزارش شده است.

روز به روز تکنولوژی بازیافت روی، پیشرفت می‌کند. روی قابلیت این را دارد که برای چندین بار بازیافت شود؛ بدون اینکه خواص فیزیکی و شیمیایی خود را از دست بدهد. بنابراین روی منبع بسیار مطمئن برای آیندگان می‌باشد.

محافظت روی از تندرستی انسان

در پیشرفت‌های اخیر علم پزشکی، اهمیت روی و نقش آن در سیستم ایمنی بدن و مصونیت از امراض مختلف، آشکار شده است. انتقال سیگنال‌های اعصاب و خیلی از عملکرد‌های حیاتی بدن، از وظایف روی در بدن می‌باشد. روی همچنین در عملکرد بیش از 300 آنزیم بدن نقش دارد. 

روی، عنصری موثر در رفاه جامعه

روی در تصفیه آب بکار می‌‎رود. به طور کلی، امروزه روی به عنوان عنصری برجسته در مسائل زیست محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت باتری‌های هوا – روی، جهت استفاده در وسایل مختلف، در بهبود و سلامتی هوای شهرها بسیار موثر می‌باشد. همچنین روی در آلیاژهای مختلف مانند برنج، مصارف عمده‌ای دارد. روی در داروهای زیادی مصرف می‌شود که از آن جمله، تهیه کرم‌های ضدآفتاب جهت محافظت پوست از اشعه‌های مضر خورشید است. همچنین روی در کودهای مختلف برای تقویت و رشد گیاهان بکار می‌رود.