کاربردهای ضایعات برنجی را می‌توان به دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم کرد، که در ادامه مقاله هر طبقه را به تفکیک، شرح می‌دهیم.

کاربردهای صنعتی ضایعات برنجی

منظور از کاربردهای صنعتی ضایعات برنجی، این است که می‌توان از این ضایعات پس از بازیافت در بسیاری از صنایع، از جمله صنایع دریایی و خودروسازی، استفاده کرد. این فلز، در تولید بخش سخت افزار یا قطعات کشتی‌ها و ناوبرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد آن در ساخت قطعات خودرو، به عنوان مثال در یاتاقان خودرو و سایر قطعات اتومبیل‌ها می‌باشد. حتی در صنایع ریلی، از ضایعات برنجی بازیافت شده در موتور لوکوموتیو نیز استفاده می‌شود، که در نوع خود نشان از اهمیت این فلز پرکاربرد دارد. عمده دلیل استفاده از فلز برنج در این صنایع، به عدم ساییدگی و به اصطلاح مقاومت بالا در برابر استهلاک و فرسودگی و همچنین انعطاف این فلز برمی‌گردد، که هنوز هم نام این فلز را به عنوان یکی از مهمترین فلزات مورد استفاده در صنایع مختلف، حفظ کرده است. البته لازم است یادآوری کنیم که، فلز برنج با برنز از نظر کاربرد و نوع آلیاژ متفاوت است. بدین معنی که فلز برنز از ترکیب مس و قلع تولید شده و از نظر نوع استفاده با فلز برنج تفاوت دارد. هر چند به اشتباه برخی این دو فلز را به جای هم به کار می‌گیرند، که صحیح نیست. به جرات می‌توان گفت که، در اکثر صنایع، می‌توان این فلز را با درجات خلوص مختلف و از نظر آلیاژ با ترکیب‌های متغیر، بکار برد. 

کاربردهای غیر صنعتی ضایعات برنجی

کاربردهای ضایعات برنجی در زمینه دکوراسیون، به دلیل رنگ زیبا و نیز انعطاف مناسب آن، همواره مورد توجه تولیدکنندگان بوده است. به عنوان مثال، کلید، دستگیره و مغزی قفل درب‌های اغلب ساختمان‌های مسکونی و تجاری و همچنین بیمارستان‌ها از جنس برنج بوده، که دلیل اصلی آن نیز خاصیت ضدمیکروبی برنج است. از همین جهت، همواره در بازار تولید با استقبال فراوانی از جانب تولیدکنندگان و صنایع مختلف مواجه بوده است. علاوه بر دکوراسیون و معماری، فلز برنج از دیرباز، در زمینه هنر و تولید آلات موسیقی، کاربرد داشته و توانسته تا به طور ویژه در ساخت سازهای بادی برنجی، مورد استفاده قرار گیرد. عمده دلیل استفاده از این فلز، غیر از زیبایی و خوشرنگ بودن آن به کشش مناسب، انعطاف و دوام آن مربوط می‌شود، که انواع ترومپت و شیپور از آن جمله به شمار می‌روند. همچنین، لوازم آرایشی و بهداشتی و نیز انواع نوشت افزار، که از فلز برنج در بدنه آنها به وفور استفاده می‌شود، از مواردی هستند که همواره می‌توانند ضایعات برنجی را پس از بازیافت، مجددا به چرخه تولید برگردانند.