دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد اعلام کرد، از آنجایی که در گذشته فعالیت‌های معدنی بدون رعایت الزامات زیست‌محیطی ضمن ایجاد رونق اقتصادی برای استان یزد، تاثیرات جبران‌ناپذیری بر منابع آب و زمین، محیط‌زیست، منابع طبیعی، اقتصادی و اجتماعی این استان وارد کرده است، لذا در آینده در صورت افزایش بهره‌برداری از معادن بدون این ملاحظات، حیات استان یزد با خطرات جدی مواجه خواهد شد.

براساس این گزارش، طرح معدن مس دره‌زرشک نیز از این امر مستثنی نیست، بلکه با توجه به محل قرارگیری آن دقت چندین برابر را می‌طلبد.

در این گزارش به صراحت آمده است، اعضای کانون تفکر آب دانشگاه یزد طی ده‌ها ساعت بحث‌های کارشناسانه با حضور مسئولان، کارشناسان دستگاه‌های اجرایی و همچنین صاحب‌نظران و متخصصان مختلف و با توجه به نتایج مطالعاتی که تاکنون در منطقه انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند که صدور هرگونه پروانه بهره‌برداری از معدن مس دره‌زرشک، حیات آینده استان یزد را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

معدن مس دره زرشک در منطقه‌ای واقع شده است که از لحاظ ویژگی‌های هیدرولوژی و منابع آب، اقلیمی، محیط‌زیستی، اکولوژی و مسائل اجتماعی و اقتصادی قابل مقایسه با هیچ یک از معادن و مناطق دیگر کشور نیست.

بارندگی بسیار ناچیز در دشت‌های‌ بزرگ یزد، اردکان، تفت، نصرآباد و دهشیر و وابستگی شدید این مناطق به بارش‌های ارتفاعات کم وسعت شیرکوه و اکوسیستم آسیب‌پذیر منطقه نشان می‌دهد که استان یزد به هیچ عنوان بنیه چنین چالش آبی و اکولوژیک بزرگ و مخربی را ندارد.