به گفته سازمان ملل، بیشتر درگیری‌ها در افغانستان بر سر مالکیت زمین و آب است. در عمق خاک‌های افغانستان، فلزات گران‌بها، اورانیوم، مس، سنگ‌آهن، لیتیوم، گاز و نفت، به ارزش حداقل 3 تریلیون دلار، ذخیره شده است. چین در حال استخراج مس و نفت افغانستان است.

چین روابط خود با طالبان را در اوایل دهه 1990 برقرار کرد و اکنون از شریک تجاری خود پاکستان می‌خواهد برای برقراری صلح و نظم در افغانستان با این کشور همکاری کند. چین در پس این تصمیم به دنبال تثبیت میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خود در بخشی از جاده ابریشم جدید BRI است.

وزیر امور خارجه این کشور پس از مذاکره با همتایان افغانی و پاکستانی خود قول داده که در آینده جاده ابریشم جدید را به افغانستان نیز گسترش دهد. پکن مایل است این کشور را به کریدور اقتصادی چین و پاکستان متصل کند.

از نگاه وی، خروج امریکا از افغانستان، این شانس را برای مردم این کشور ایجاد می‌کند که سرنوشت خود را در دست بگیرند.

برخی سران طالبان در سفر به پکن، چین را کشور دوست توصیف کرده و گفته‌اند برای بازسازی و توسعه افغانستان از حضور این کشور استقبال می‌کنند.

یکی از استراتژیست‌های هندی می‌گوید: چین از عقب نشینی امریکا از خاک افغانستان ناراضی نیست. این اتفاق فضای بیشتری را برای توسعه طلبی‌های چین فراهم می‌کند. چین به طالبان و ارتش پاکستان نیاز دارد تا مقاومت و مخالفت مسلمانان را در برابر نفوذشان تحت کنترل قرار دهد.

هند تمام تحرکات چین در افغانستان را با دقت زیر نظر داشته و رصد می‌کند و از این وضعیت خشنود نیست.