هادی شهسوارپور با اشاره به جلسه بررسی اعتراض تعدادی از کشاورزان درباره محل احداث کارخانه شمس و روی در منطقه دارزین بم با تاکید بر توجه به شفافیت در شهرستان اظهار داشته است: با توجه به اینکه مجتمع معدنی فرآوری سرب و روی خان خاتون در حال برداشت است اما فرآیند فرآوری آن در منطقه دیگری انجام می‌شد.

وی بیان کرد: برای اینکه این فرآیند در سطح شهرستان بم انجام شود و ضمن ایجاد اشتغال‌زایی از خام‌فروشی نیز جلوگیری به عمل بیاید، از بابک اسماعیلی مدیریت این مجتمع خواسته شد که کارخانه شمش و روی را در سطح شهرستان بم احداث کند.

شهسوارپور ادامه داد: راه‌اندازی مجتمع معدنی سرب و روی خان خاتون ضمن ایجاد اشتغال‌زایی پایدار، مهاجرت معکوس هم در پی داشته و در بسیاری از روستاهای منطقه ابارق که خالی از سکنه شده بودند اکنون اهالی، بازگشته‌اند.

فرماندار بم تصریح کرد: همچنین معدن خان خاتون به عنوان معین بخش دهبکری تمام ظرفیت‌های منطقه را شناسایی کرده و در راستای توسعه زیرساخت‌ها و آبادانی منطقه گام برداشته است.

وی اضافه کرد: یکی از اقدامات انجام شده احداث کارخانه فرآوری روی و شمش در منطقه دارزین با هدف اشتغال پایدار، احیای روستاها و مهاجرت معکوس است.

به گفته فرماندار شهرستان بم، برای دریافت مجوزهای لازم که سازوکار خاص خود را دارد، تمامی نهادهایی که برای امتیاز کارخانه مجوز می‌دهند در سطح شهرستان، استان و ملی اظهار نظر کرده‌اند.

وی درباره تامین آب این کارخانه در دشت دارزین توضیح داد: مدیر این کارخانه، مالک مقداری آب در روستای دکفن است که به دلیل اینکه کیلومترها با این منطقه فاصله داشته با مراجعه به آب منطقه‌ای و تغییر کاربری از کشاورزی به صنعت، آب به دشت دارزین انتقال داده خواهد شد تا هیچ آبی از این منطقه برداشت نشود.

فرماندار بم ضمن بیان گلایه از انتشار برخی مطالب در فضای مجازی اعلام کرد: هر شهروندی حق مطالبه‌گری دارد و در ابتدا باید به مسئول مربوطه مراجعه کرده و اگر پاسخی دریافت نمی‌کرد در شبکه‌های اجتماعی مشکل خود را مطرح می‌کرد. بسیاری از مطالب منتشر شده در فضای مجازی تشویش اذهان عمومی را در پی داشته و احساست مردم را جریحه‌دار کرده است.

وی گفت: از باغ‌شهر و قنات‌های بم به خاطر احداث یک کارخانه به راحتی نمی‌گذریم.

شهسوارپور بیان کرد: به دلیل ثبت جهانی بم هر اقدامی که بخواهد انجام گیرد باید مجوزهای لازم را براساس سیاست‌های میراث جهانی داشته باشد وگرنه هیچ دستگاه و ارگانی اجازه ورود به کار نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: شاید در کرمان این مجوز یک ماهه صادر می‌شد اما در بم سه سال طول کشید.

فرماندار بم تصریح کرد: قرار نیست به خاطر برخی حرف غیرعلمی ما یک سرمایه‌گذاری را منحل کنیم. مبنای عمل ما قانون است و تمدن دوهزار و 800 ساله بم را خدشه‌دار نمی‌کنیم زیرا اولویت، حفظ منظر فرهنگی بم است و هر شخصی که با احداث این کارخانه مخالف است می‌تواند دو کارشناس را با هزینه مالک کارخانه برای بازدید از این طرح آورده و اظهار نظر و ایرادهای زیست‌محیطی را عنوان کند.

طبق اظهارات برخی از منابع آگاه، به گفته شهسوارپور در کنار راه‌اندازی این کارخانه توسعه دارزین، بخش دهبکری و در کنار آن بم را خواهیم داشت و نباید جلوی توسعه شهرستان را بگیریم و این اعتراض شکل بگیرد که چرا شهرهای دیگر توسعه دارند و ما عقب ماندیم؟