مس یکی از فلزات پرکاربردی است که می‌توان بارها و بارها آن را بازیافت کرد و مورد استفاده قرار داد. جالب است بدانید از کل منابع مس موجود در جهان، تنها ۱۲% استخراج شده است و  بازیافت همین میزان مس، نیاز به تولید فلز جدید را برطرف کرده است.

بازیافت این فلز باعث کاهش قابل توجه هزینه‌ها شده و برخی از کشورها مانند شیلی و امریکا را از واردات مس بی‌نیاز کرده است. برآورد شده است که بازیافت مس از ضایعات، نسبت به تولید این فلز از سنگ معدنی، باعث صرفه جویی قابل توجهی (حدودا 85 تا 90 درصد) در انرژی مصرفی می‌شود و آلودگی‌های زیست محیطی را به شدت کاهش می‌دهد.

ضایعات مس حجم بالایی از ضایعات فلزی را در سراسر دنیا تشکیل می‌دهند و به دو دسته قدیمی و جدید تقسیم می‌شوند. ضایعات مس به دلیل کاربرد بالای این فلز بازار گسترده‌ای دارد و از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار است.

خریدار ضایعات مس، قراضه‌های این فلز را جمع آوری کرده و به کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی منتقل می‌کنند که در اکثر شهرهای ایران مانند تهران، مشهد، اصفهان، کرج، تبریز، ساری، اراک و غیره، فعالیت می‌کنند. قیمت روز هر کیلو از این ضایعات نیز تابعی از قیمت جهانی مس و قیمت دلار در ایران است.

تجارت قراضه‌های مس در حال حاضر بسیار پر رونق است، زیرا بطورکلی از ۱۰۰% تولیدات مس در جهان، ۸۸% از استخراج معادن و باقی آن از بازیافت ضایعات بدست می‌آید. به همین دلیل، بازار خرید و فروش ضایعات مس در سراسر دنیا بسیار پر رونق است.

فواید تجارت با ضایعات مس

از آنجایی که فلز مس پس از فولاد یکی از پرکاربردترین فلزات در جهان است تجارت با قراضه‌های مس می‌تواند تجارتی پرسود باشد.

تجارت با ضایعات این فلز شامل خرید و فروش سفاله مس و برنج، ضایعات تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی، دیگ‌ها، صفحات، ضایعات مس ذوبی و  مخابراتی و بسیاری از انواع دیگر ضایعات این فلز است.

قراضه‌های مس، کاربردهای گوناگونی دارند ولی بیشترین کاربرد آنها در تولید سیم و کابل است. با استفاده مجدد از این فلز پرکاربرد می‌توان بطور قابل توجهی هزینه‌ها را کاهش داد و با تولید اقلام و محصولات دیگر به اقتصاد کشور رونق بخشید.