برنج آلیاژی به رنگ زرد است که با توجه به درصد مس و سایر عناصر موجود در آن، به رنگ‌های دیگری نیز وجود دارد. برنج به دلیل خواص ضدباکتری و ضدمیکروبی، به صورت دستگیره و شیرآلات سرویس بهداشتی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین ضایعات آن اغلب دستگیره‌های مستعمل و شیرآلاتی هستند که از این آلیاژ ساخته شده‌اند.

در آلیاژ برنج، علاوه بر مس و روی که ترکیبات اصلی آن هستند، فلزات دیگری مانند سرب، آلومینیوم، قلع و آرسنیک نیز وجود دارد. بنابراین با بازیافت آن می‌توان به منابع قابل توجهی از فلزات دیگر نیز، دست یافت. لازم به ذکر است، ارزش برنج به دلیل فلزات بکار رفته در ترکیب آن بسیار بالاست.

در ادامه مقاله به معرفی انواع مختلف ضایعات برنج می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

انواع مختلف ضایعات برنج

برنج در انواع مختلف وسایل تزئینی، قفل‌ها، شیرآلات، اتصالات و لوله‌ها، نگهدارنده‌های در و حتی در ساعت‌ها و وسایل لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین، این فلز حجم بالایی از ضایعات را تشکیل می‌دهد.

  • برنج کروم، یکی از آلیاژهایی است که در وسایل آشپزخانه مانند سینک و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این ضایعات بسیار گران‌قیمت هستند و با رنگ نقره‌ای درخشان نمای زیبایی به آشپزخانه می‌بخشند.
  • برنج زرد، که بیشترین حجم ضایعات این فلز  را تشکیل می‌دهد، بیشتر در لامپ‌ها، کابل‌های برق و فریم تختخواب یافت می‌شود.
  • برنج قرمز، آلیاژی با درصد بالای مس است که ارزش آن نسبت به سایر آلیاژها بالاتر است. این نوع برنج بیشتر در قطعات پمپ‌ها بکار می رود و جزء ضایعات گران قیمت است.
  • برنج آرسنیک، یکی از انواع آلیاژهای این فلز است. لازم به ذکر است، آرسنیک برای افزایش مقاومت برنج در برابر خوردگی ناشی از آب و افزایش استحکام، به آن اضافه می‌شود. این آلیاژ در مبدل‌های حرارتی، اتصالات پمپ و پریز، بدنه رادیاتور، قفل و پوشش کارتریج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • برنج با قابلیت کشش بالا یکی دیگر از آلیاژهای برنج است که حاوی مقدار کمی منگنز است و در تجهیزات دریایی و هیدرولیکی، پمپ‌های ریخته‌گیری و یاتاقان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • از دیگر آلیاژهای این فلز پرکاربرد می توان به برنج آلومینیوم اشاره کرد که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و در اروپا برای ساخت سکه استفاده می‌شود.