مهدی سجادی، رئیس نظام مهندسی معادن خراسان شمالی، با اشاره به اینکه به غیر از معدن آلبلاغ که دارای ذخایر سرب و روی است اظهار داشت: در حوالی این معدن چهار تا پنج معدن دیگر نیز وجود دارد که دارای ذخایر ماده معدنی سرب و روی است.
وی افزود: در حال حاضر، ایمیدرو در حال انجام اقداماتی همچون اکتشاف برای پی بردن به میزان ذخایر موجود در آلبلاغ است که بعد از پایان این اقدامات باید به فکر ایجاد واحد فرآوری برای این ماده معدنی باشد.
رئیس نظام مهندسی معادن خراسان شمال در پایان تصریح کرد: اگر واحد فرآوری برای این ماده معدنی در منطقه ایجاد نشود، این ماده معدنی نیز همانند سنگ‌های تزئینی استخراج شده باید به صورت خام از استان خارج شود.
گفتنی است معدن آلبلاغ در محدوده حفاظت شده پارک ملی ساریگل در شهرستان اسفراین واقع شده که دارای ذخایر ماده معدنی سرب و روی است.
طی دو سه سال گذشته از این معدن برداشت‌های غیربومی توسط افراد بومی و غیربومی انجام می‌شد و برای جلوگیری از این امر ایمیدرو در آخرین سفر هیئت دولت به خراسان شمالی موظف شد تا اقداماتی همچون بحث اکتشاف و... را انجام دهد.
بر اساس گزارشی از ایسنا، لازم به ذکر است طی دو سه سال گذشته به علت برداشت‌های غیرمجاز از معدن و ریزش تونل‌های حفر شده تعدادی از برداشت‌کنندگان غیرمجاز جان خود را از دست داده و یا مصدوم شده‌اند.