معدن سرب و روی انگوران و کارخانه تولید سرب و روی انگوران، در انگوران، استان زنجان، بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه است.

مدیر عامل شرکت روی گداز زنجان، مسعود اجاقلو، در خصوص این ادعا که به هر تولیدکننده به میزان سهمیه‌ تعیین شده، خاک معدنی عرضه نمی‌شود، گفته است:

"شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرده است که، بیشتر از 40 درصد سهمیه، خاک معدنی به هر تولیدکننده تخصیص نمی‌دهد؛ چراکه هم توان معدنی انگوران پایین آمده و هم میزان تولید و وسعت کار کارخانه‌ها افزایش پیدا کرده و معدن انگوران نمی‌تواند پاسخگوی همه حجم مورد نیاز تولیدکنندگان باشد."

وی همچنین اذعان داشته است:

"خاک معدنی مورد نیاز خود را به میزان محدود از معدن انگوران تامین می‌کردیم که نزدیک به یک سال است که دیگر خاک معدنی را به دلیل بالا بودن قیمت عرضه این معدن، خریداری نکردیم. در حال حاضر، ماده معدنی مورد نیاز خود را از کشورهای ترکیه و آفریقا تهیه می‌کنیم و برای تغلیظ به روش هیدرومتالوژی روی استحصال شده، از موادی مانند پرمنگنات پتاسیم، سولفات آلومینیوم، سولفات آهن و... استفاده می‌کنیم که از شرکت‌های تولید مواد شیمیایی داخل کشور تامین می‌شوند. شمش‌های روی تولید شده در این شرکت دارای درجه خلوص 99.97 تا 99.99 درصد هستند."