به دنبال توافق اخیر وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و نیرو به منظور احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تولید برق توسط شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی، وزارت صمت به تازگی درخواست صدور مجوز برای تولید برق را صادر کرد که این درخواست از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صمت برای معاونت امور برق و انرژی وزارت نیرو ارسال شده است.

بر این اساس با توجه به اعلام آمادگی شرکت‌های بزرگ تحت راهبری ایمیدرو، قرار است در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۱۰ هزار و ۵۳۶ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق نیروگاهی، در ۱۰ استان کشور افزوده شود.

ایمیدرو در قالب برنامه توسعه زیرساخت‌ها، افزایش ظرفیت تولید برق را با هدف استقلال شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی از شبکه سراسری، پیگیری کرده و اکنون با صدور مجوز ایجاد این میزان توان تولید برق، حوزه معدن و صنایع معدنی با ایجاد ظرفیت‌های جدید، بخشی از برق مورد نیاز خود و نیز شبکه سراسری را تامین خواهد کرد.

بر اساس درخواست ارائه شده، ایمیدرو به همراه شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، آلومینیوم المهدی، ملی صنایع مس، چادرملو، گل گهر، آلومینیوم جنوب، آلومینیوم ایران (ایرالکو)، فولاد خوزستان و همچنین پویا انرژی (توسعه معادن و فلزات) و توسعه آب آسیا، سرمایه‌گذاری ساخت نیروگاه‌های جدید را برعهده می‌گیرد.

محل اجرای این طرح‌ها در منطقه ویژه صنایع معدنی خلیج فارس، اصفهان، کرمان، آذربایجان شرقی (عجب شیر)، فارس (لامرد)، اراک، طبس، اهواز، منطقه ویژه صنایع انرژی پارسیان و سمنان است.