در بخش معدن، طی چهار سال اخیر بیش از 80 میلیون تن باطله‌برداری صورت گرفته و در عمق 180 متری، دسترسی به ماده معدنی سولفیدی محقق شده است.

کارخانجات فرآوری متناسب با نوع ماده معدنی این مجتمع، طی 3 فاز جهت اجرا برنامه‌ریزی شده است. در حال حاضر فاز اول این طرح  با میزان پیشرفت فیزیکی 60 درصدی در حال اجرا بوده و پیش‎‌‌بینی می‌شود در آغاز سال آتی به بهره‌برداری برسد. با تکمیل این فاز، کارخانجات توانایی فرآوری دو میلیون تن خوراک را خواهند داشت و با اتمام هر سه فاز، حجم خوراک ورودی کارخانجات به هشت میلیون تن افزایش و 2.5 درصد فلز روی دنیا توسط این معدن تامین خواهد شد.

یکی از علل اساسی راکد ماندن معدن سرب و روی مهدی‌آباد، نبود زیرساخت‌های لازم از جمله تامین آب و برق مورد نیاز پروژه بوده است. خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته، پروژه انتقال آب به میزان 100 لیتر بر ثانیه از یزد به طول 100 کیلومتر و با پیشرفت فیزیکی 80 درصد و 94 کیلومتر لوله‌گذاری در حال انجام است و در بهمن ماه سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در خصوص تامین برق مورد نیاز نیز، احداث ایستگاه پست برق 400 به 132 در فاصله 25 کیلومتری از معدن با میزان پیشرفت فیزیکی 25 درصدی در دست اجرا بوده و هم‌زمان با احداث فاز اول کارخانجات به بهره‌برداری خواهد رسید.

معدن سرب و روی مهدی‌آباد در چند سال اخیر به صورت پی‌درپی، موفق به ثبت رکورد در بخش فروش شده است؛ بطوریکه در پایان سال گذشته میزان فروش در مجتمع با افزایش 10 درصدی، به 237 هزار تن رسیده است. همچنین این معدن در سال 1398 به منظور پاسخ به ماده معدنی مورد نیاز بازار پس از پنج هزار و 200 متر عملیات اکتشافی و شناسایی ذخیره هفت میلیون تنی، با انتخاب پیمانکار اقدام به بهره‌برداری از معدن کالامین نیز کرده است.

راه‌اندازی سامانه جامع سرب و روی کشور بر بستر GIS، یکی دیگر از ابتکارات این مجتمع بوده است. هدف از راه‌اندازی این سامانه، تصمیم‌سازی در خصوص بازار، تولیدکنندگان و بخش‌های مرتبط حاکمیت و سایر ذی‌نفعان با  ایجاد سهولت در جمع‌آوری اطلاعات متقن و ترسیم تصویری واضح از وضعیت صنعت سرب و روی کشور و ارائه افق تا سال 1420  است.

از دیگر اقدامات در خور توجه این مجتمع، پیگیری به منظور رفع موانع و صدور پروانه اکتشافی به نام ایمیدرو در استان یزد است. در حال حاضر با تلاش‌های صورت گرفته توسط تیم مدیریتی این مجتمع، از 18 محدوده از 50 محدوده امیدبخش رفع معارض و پروانه اکتشافی آن به نام ایمیدرو صادر شده است.

در حال حاضر، بیش از 630 نفر به صورت مستقیم در این مجتمع مشغول به کار هستند که با تکمیل فازهای کارخانجات فراوری، تعداد افراد شاغل به بیش از یک هزار و 500 نفر افزایش خواهد یافت و این معدن را تبدیل به اصلی‌ترین قطب تامین‌کننده خوراک کارخانجات فراوری سرب و روی کشور خواهد کرد. همچنین با تکمیل طرح احداث کارخانجات، صنایع پایین‌دست و کارخانجات زیادی در اطراف این معدن مستقر و شروع به فعالیت خواهند کرد که موجب پیشرفت و شکوفایی شگرفی در سطح منطقه و استان خواهد شد.