برنج، آلیاژی است که از ترکیب مس و روی، ساخته می‌شود. این آلیاژ ارزشمند می‌تواند با تعداد بی‌شمار دیگری از عناصر و فلزاتی چون، سرب، آلومینیوم، منگنز، آهن، قلع و حتی آرسنیک، آلیاژ و ترکیب شود و برنج‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت ایجاد کند. به عنوان مثال، برنج‌هایی که تحت عنوان برنج‌های کشش بالا شناخته می‌شوند، برنج‌هایی هستند که حاوی آلومینیوم، منگنز و آهن، می‌باشند. برنج دریاسالار، که یک آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی است، حاوی 71 درصد مس، 28 درصد روی و 1 درصد قلع است. برنج دریایی، برنجی است که حاوی 1 درصد قلع است و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب دریا دارد به همین علت اغلب برای محیط‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، با افزودن مقادیر مختلف از عناصر مختلف به آلیاژ مس و روی، می‌توان انواع مختلفی از آلیاژ برنج را تولید کرد. اما چه عواملی در تعیین قیمت این آلیاژ با اهمیت و پرکاربرد دخیل هستند؟ 

در پاسخ به این سوال، باید اذعان کنیم، عوامل مختلفی قیمت برنج را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • یکی از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت برنج، میزان مس بکار رفته در آلیاژ برنجی مورد نظر است. هر چقدر مقدار مس موجود در آلیاژ برنج زیاد باشد به همان نسبت نیز قیمت برنج بالا می‌رود. اما اگر مقدار مس موجود در برنج کم باشد، قیمت برنج نیز زیاد نخواهد بود.
  • نوسان و تغییر در بازار ارز و سایر بازارهای وابسته. به طور کلی، نوسانات نرخ ارز و دلار، از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت فلزات هستند. 
  • نوسان قیمت در بازارهای جهانی
  • میزان عرضه و تقاضا
  • وضعیت اقتصادی حاکم بر بازار 
  • نوسان قیمت مواد اولیه برای ساخت و تولید آلیاژ برنج، مانند قیمت مس و روی
  • قیمت ضایعاتی که به عنوان مواد اولیه برای ساخت آلیاژ برنج بکار می‌روند. لازم به ذکر است، ضایعات، منابع بسیار با اهمیتی برای تولید برنج هستند. به همین علت و در این راستا، تولیدکنندگان، ضایعات مس و روی را جمع‌آوری و ذوب می‌کنند. بنابراین قیمت این ضایعات، که به عنوان مواد اولیه برای تولید برنج و مقاطع برنجی بکار می‌روند، بسیار حائز اهمیت است.