یکی دیگر از آلیاژهایی که ممکن است با آلیاژ برنج اشتباه گرفته شود، آلیاژ برنز است. برنج و برنز، هردو از آلیاژهای مس هستند، اما در هر کدام از این دو آلیاژ، مس با عناصر متفاوتی ترکیب شده است. برنز آلیاژی است که عمدتا از افزودن عنصر قلع ساخته می‌شود اما عناصر دیگری چون، آرسنیک، فسفر، آلومینیوم، منگنز و سیلیکون نیز، در برخی از موارد در ساخت آن بکار می‌روند. در حالیکه، برنج اساسا آلیاژی است که از مس و روی تشکیل می‌شود. برنج‌ها می‌توانند حاوی مقادیر مختلفی از روی یا عناصر دیگری باشند، که این مقادیر و عناصر مختلف، طیف گسترده‌ای از خصوصیات و رنگ‌ها را ایجاد می‌کند.

اما چگونه این دو آلیاژ که در اغلب موارد، با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند را از هم تفکیک کنیم؟!

  • مهم‌ترین فاکتور در تفکیک آلیاژ برنج و برنز از یکدیگر، توجه به رنگ و شکل ظاهری آلیاژ مدنظر است. اولا، آلیاژ برنز، به زبان ساده، از آلیاژ برنج تیره‌تر است. برنز، به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود، درحالیکه برنج در اغلب موارد به سمت رنگ طلایی تمایل دارد. 
  • برنز، سطح ناهموارتری نسبت به برنج دارد. به عبارتی دیگر، سطح برنج صیقلی‌تر از سطح برنز است.
  • برنز از برنج سنگین‌تر و چگالی‌تر است. 
  • برنز نسب به برنج از انعطاف‌پذیر کمتری برخوردار است. بنابراین اگر شی‌ء مورد نظرتان بسیار سخت بود، بی‌تردید برنز است.
  • مقدار مس موجود در برنز، در اغلب موارد، بیشتر از برنج است و از این رو آلیاژ برنز قرمزی بیشتری دارد.
  • شناخت خصوصیات آلیاژ برنج
  • شناخت خصوصیات آلیاژ برنز

نکته

برای تفکیک آلیاژهای مختلف از یکدیگر، بهترین راهکار، پیداکردن شناخت و آگاهی کامل از یکایک آلیاژهاست. به عنوان مثال، زمانیکه شما علم و آگاهی کاملی نسبت به خصوصیات فلز برنج پیدا کنید، دیگر در افتراق آن از طلا، برنز یا مس دچار اشتباه نخواهید شد، یا اگر نسب به فلز مس، آگاهی کامل پیدا کنید و بدانید که این فلز یک فلز خالص است که به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود و یا انعطاف‌پذیر و نرم است، به آسانی آن را از دیگر فلزات تشخیص می‌دهید. به خاطر داشته باشید، علیرغم اینکه فلزات و آلیاژها می‌توانند تشابه‌های زیادی با یکدیگر داشته باشند، هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که آنها را از دیگر فلزات جدا می‌کند.