آلیاژ برنج، آلیاژی طلایی رنگ است که از ترکیب دو فلز مس و روی ساخته می‌شود. علیرغم اینکه، برنج به عنوان فلزی در نظر گرفته می‌شود که شباهت بسیار زیادی با طلا دارد، اما تشخیص آن از طلا، کار دشواری نیست. با وجود این، احتمال دارد که در برخی موارد در شناسایی فلز برنج از طلا دچار اشتباهاتی شویم، به همین علت، در این مقاله نکاتی را شرح می‌دهیم تا با تکیه بر آنها بتوانید به آسانی فلز برنج را از طلا تمیز دهید.

  • اولین راهکار در شناسایی برنج از طلا، توجه به رنگ است. فلز برنج به سمت رنگ طلایی مات متمایل است، که بسته به میزان روی بکار رفته در آن، این رنگ طلایی، طیف‌های مختلفی پیدا می‌کند. این در حالی است که رنگ طلایی طلا، کاملا درخشان و براق است. 
  • فلز طلا به هیچ عنوان اکسید نمی‌شود، بنابراین اگر ردی از زنگ زدگی و اکسید شدن در سطح شیء مورد نظر مشاهده کردید، بی‌تردید بدانید که آن شیء برنج است.
  • فلز طلا نسبت به برنج چگالی و وزن بیشتری دارد، بنابراین اگر شی‌ء مورد نظر به لحاظ وزنی سبک بود، این شیء برنج است.
  • رنگ طلایی برنج را بشناسید و به خاطر بسپارید. همانطور که گفتیم فلز برنج از ترکیب آلیاژ‌های مس و روی ساخته می‌شود. درصدهای متفاوتی از این فلزات (مس و روی) در ساخت برنج به کار می‌رود. به همین دلیل رنگ فلز برنج متنوع است. اما رایج‌ترین رنگ این فلز زرد کم رنگ و یا زرد مایل به قهوه‌ای (دقیقا هم رنگ برنز) است. بعضی از فلزهای برنج، قرمز مایل به قهوه‌ای و یا نارنجی هستند. در بعضی از فلزات برنج، درصد بالایی از روی وجود دارد. رنگ این فلزات طلایی روشن، سفید مایل به زرد، سفید و یا خاکستری است. البته استفاده از این نوع برنج رایج نیست.
  • به کد حک شده روی فلز دقت کنید. معمولا یک کد روی اشیاء فلزی (که از جنس برنج هستند) حک شده است. این کد مقدار دقیق فلزات تشکیل دهنده‌ی این آلیاژ را نشان می‌دهد.
  • یکی دیگر از راه‌های تشخیص فلز برنج، که البته شاید سخت به نظر برسد، توجه به صدای برنج است. بر اساس تست بازگشت صدا، که در سال ۱۸۶۷ انجام شد، وقتی که به فلز برنج ضربه بزنید، صدای بلندی تولید می‌کند.