آلیاژ برنج، آلیاژی از خود فلز مس است. رنگ برنج از رنگ مس به حدی متفاوت است که تشخیص آنها به راحتی انجام می‌گیرد. اما ممکن است در شرایطی تشخیص این دو فلز از یکدیگر دشوار باشد. مانند زمانیکه برنج حاوی مقادیر بالایی از آلیاژ مس است. ما در ادامه مقاله چند راهکار ساده را برای شناسایی آسان فلز برنج از مس معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

فلز مس و برنج با گذشت زمان و قرارگیری در معرض عوامل آسیب‌زا، اکسید می‌شوند و زنگ می‌زنند، بنابراین اگر فلزی که در دست دارید تغییر رنگ داده است، قبل از شروع هر کاری، با استفاده از محلول‌های تمیزکننده‌ فلز برنج و مس، سطح آن را به خوبی تمیز کنید. 

  • ساده‌ترین روش تشخیص برنج از مس، دقت به تفاوت رنگ این دو فلز است. مس شامل یک طیف رنگی از قرمز است، در حالیکه فلز برنج به رنگ طلایی متمایل است. البته باید توجه داشته باشید به علت تنوع این آلیاژ و تاثیرگذاری مقدار روی بر رنگ این فلز، این روش چندان دقیق نیست. همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که برای تفکیک برنج و مس از یکدیگر، از طریق توجه به رنگ، فلز مورد نظر را زیر نور خورشید و یا نور سفید لامپ فلورسنت قرار دهید و از قراردادن فلز زیر نور زرد رنگ لامپ رشته‌ای خودداری کنید.
  • میزان سختی می‌تواند روش مناسب‌ دیگری برای تشخیص برنج از مس باشد. سختی آلیاژ برنج از فلز مس بسیار بالا‌تر است و شما می‌توانید با چند ضربه مقدار این سختی را تشخیص دهید. 
  • در تفکیک فلز برنج از مس، از تکنیک تولید صدا استفاده کنید. از آنجایی که مس نرم‌تر از برنج است، بنابراین صدایی که تولید می‌کند نیز بسیار کمتر است.
  • قرمزی مس را بشناسید و به خاطر بسپارید. مس یک فلز خالص است (فقط از یک فلز ساخته می‌شود) و رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ای می‌باشد. در برخی از موارد، میزان مس موجود در فلز برنج خیلی زیاد است. بطوریکه تشخیص فلز مس و برنج را خیلی سخت می‌کند. در این موارد می‌توانید فلز مورد نظر را با فلز مس کنار هم قرار دهید و مقایسه کنید.
  • فلز مس به دلیل نرم بودن، راحت‌تر از فلز برنج تا می‌شود. بنابراین اگر شیء مورد نظرتان به آسانی خمیده شد، به احتمال زیاد مس است. توجه داشته باشید که این آزمایش می‌تواند به شی شما آسیب برساند.